Skip to content

InfoRolnicze

InfoRolnicze

Przyszłość w rolnictwie. Nowości, trendy, testy i opinie, recenzje maszyn i urządzeń rolniczych

Wpływ epidemii COVID-19

13 lipca 2021 by Admin

Dochody większości gospodarstw domowych w odczuciu respondentów są takie same jak przed epidemią COVID-19 (59,2%). Blisko co trzeci badany (29,2%) oceniał, że dochody jego gospodarstwa domowego zmniejszyły się (suma wskazań „racze j zmalały” i „zdecydowanie zmalały”). Częściej spadek dochodów gospodarstwa domowego deklarowali rolnicy aniżeli osoby niezwiązane z rolnictwem. W ujęciu województw spadek dochodów znacznie częściej deklarowali mieszkańcy miast z województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, a w przypadku mieszkańców obszarów wiejskich–respondenci z województw:mazowieckiego,lubelskiego i śląskiego.Zdaniem75,3%respondentów ich codzienne zakupy żywnościowe są takie same jak przed epidemią. Epidemia COVID-19, zdaniem respondentów, ograniczyła najbardziej dostęp do zakupu ubrań i butów (17,9%), chemii gospodarczej (16,7%), kwiatów (16,4%) oraz sadzonek ogrodniczych (15,8%). Ograniczony dostęp do produktów mieszkańcy wsi deklarowali częściej niż mieszkańcy miast. Większość badanych uważa, że w ich miejscu zamieszkania znalezienie pracy jest obecnie trudniejsze niż przed epidemią COVID-19 (63,4%-suma wskazań „raczej tak” i „zdecydowanie tak”), przy czym taką opinie mieszkańcy wsi deklarowali częściej niż mieszkańcy miast. W ujęciu województw znacznie częściej trudności w zalezieniu pracy w miejscu zamieszkania deklarowali mieszkańcy miast z województw podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, a w przypadku mieszkańców obszarów wiejskich–respondenci z województw: opolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Blisko połowa ankietowanych przyznała, że w okresie epidemii COVID-19 dostęp do Internetu był im potrzebny znacznie częściej niż wcześniej (45,9% – suma wskazań „raczej tak” i „zdecydowanie tak”). W okresie epidemii COVID-19 w gospodarstwach domowych respondentów Internet był potrzebny przede wszystkim do kontaktów ze znajomymi i rodziną (58,7%-suma trzech wskazań), dorobienia zakupów (43,2%), korzystania z bankowości (40,8%) i nauczania zdalnego. Mieszkańcy wsi znacznie częściej aniżeli mieszkańcy miast wskazywali, że w okresie epidemii znacznie częściej niż dotychczas potrzebowali Internetu do nauki. W okresie epidemii wprowadzone zostały ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji współpracujących na co dzień z rolnikami, polegające na ograniczeniu kontaktów osobistych. Z tego powodu rolnicy najczęściej korzystali z możliwości kontaktu elektronicznego lub telefonicznego z ARiMR, KOWR i KRUS. Beneficjenci płatności bez pośrednich częściej niż pozostali podejmowali kontakt elektroniczny bądź telefoniczny z ARiMR(45,1%). Najrzadziej w ten sposób badani kontaktowali się z Okręgowymi Stacjami Chemiczno-Rolniczymi i Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą. Podejmując kontakt elektroniczny bądź telefoniczny ze wskazanymi podmiotami, respondentom w zdecydowanej większości udawało się skutecznie uzyskać oczekiwaną pomoc.

Źródło: MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

Post navigation

Previous Post:

Aktualne ceny zbóż 2021 – lipiec

Next Post:

Obieg azotu w ekosystemie

Ostatnie wpisy

  • Koparki, spycharki, koparko-ładowarki
  • Zmiany w kierownictwie resortu. Nowy wiceminister.
  • Przydatna Maszyna #2 – Pług
  • Nowy projekt „Przydatna Maszyna” – część #1
  • Noże do wozów paszowych – na co zwrócić uwagę?

Tagi

aktualne ceny badania covid części części do maszyn rolniczych inter-tech it parts konkurs kukurydza lemiesze do łyżek maszyny rolnicze ministerstwo rolnictwa nawozy nóż do paszowozu nóż paszowozu osprzęt plony producent maszyn rolniczych pług pług śnieżny sieczkarnie susza uprawy zgrabiarka ładowacz czołowy żniwa
© 2022 InfoRolnicze | WordPress Theme by Superbthemes