Żniwa, czym są i kiedy występują?
Czym są „żniwa”?
Żniwa jest to zbiór roślin uprawnych w okresie lata, głównie zbóż (m.in. żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa), także innych roślin, po których zostaje ściernisko (rzepak, rośliny strączkowe). Słowo to oznacza również czas zbiorów.
Kiedy jest czas na żniwa?
W Polsce żniwa trwają przeważnie dwa miesiące, od 15 czerwca do 15 sierpnia (Święto Matki Boskiej Zielnej) i są dzielone na dwie części: żniwa małe- ozime (zbiór jęczmienia ozimego i rzepaku) i żniwa duże- jare (zbiór pozostałych zbóż).
Ważny moment w skali roku
To wynagrodzenie rocznej pracy rolników, ich włożonego wysiłku i czasu pracy, umiejętności i zdobytego doświadczenia. Wpływ na plony mają nie tylko ludzie czy maszyny i urządzenia rolnicze, ale wszystko zależy tak głównie od warunków atmosferycznych. Można dbać ze szczególną uwagą o opryski, nawożenie, solenie, a mimo wszystko wystarczy, że pogoda sprawi psikusa i nagle wszystko może ulec zniszczeniu. Rolnicy dysponują jedynie dwoma miesiącami w skali roku na zebranie odpowiedniej ilości roślin którymi zostali obdarzone ich pola uprawne.